Hanka Šlechtová pracuje na transplantačním oddělení v nemocnici KFSH v krásném městě Jeddah. Znát ji můžete také z jejího instagramového účtu imnotjusta_nurse, kde přibližuje svůj život a práci v Saúdské Arábii. Kromě toho se s ní můžete setkat i našich multikulturních trénincích. A nás zajímalo, jak Saúdskou Arábii vnímá po roce a půl svého působení.
- Hani, v Saúdské Arábii jsi téměř už rok a půl. Jak se za tu dobu změnilo Tvé vnímání této země, která je stále mnoha lidmi označována jako kontroverzní?
Problém je ten, že společnost má tendence vnímat svět prostřednictvím médiím, která se zaměřují spíše na to negativní a na základě toho si udělají vlastní názor. Zažila jsem to na vlastní kůži, kdy se mě lidé před odletem ptali, jestli jsem normální, když chci dobrovolně do země plné teroristů, nebo do země, kde mě unesou a prodají za stáda velbloudů. Já to mám nastavené jinak. Zdroje si ověřuji, nejlépe si to sama zažiju. Mohu k tomu říci to, že v Saúdské Arábii dělají spoustu věcí jinak. To ale automaticky neznamená, že když se dělá něco jinak, než na co jsme zvyklí, tak je to hned špatně. Po dovolené v České republice mohu říci, že si v Saúdské Arábii přijdu více bezpečně než v mé vlastní zemi.
- Ve svých prvních dojmech jsi uvedla, že ,,lidé jsou tady na sebe hodní, nápomocní, ochotní a přijde mi, že to není žádná přetvářka, ale jejich přirozená podstata.“ Stále to platí?
V porovnání s Českou republikou s tím stále souhlasím. Po roce a půl v Saúdské Arábii bych k tomu však dodala to, že bychom si měli ověřit, zda lidé skutečně splní své sliby. A taky musíme počítat s tím, že zde všechno dlouho trvá. Tady mají na vše dost času. Saúdská Arábie mě naučila hodně trpělivosti. 😀
- Jak ses za tu dobu posunula pracovně? Měla jsi příležitost se například vzdělávat?
Co se týče vzdělávání všeobecných sester v Saúdské Arábii, tak zde máme skutečně doslova nekonečně možností. Dokonce nemocnice má i svůj vzdělávací portál. Některé certifikáty jsou povinné, některé dobrovolné. Já jsem úspěšně zvládla všechny povinné kurzy – např. ACLS, BLS. Nedávno jsem si zažádala o certifikaci z preceptoring, abych mohla učit nové sestřičky a studentky. Taky budu dělat přesčasy na SICU – chirurgická JIP, abych úplně nevypadla z akutní péče.
- Nemocnice v Saúdské Arábii fungují podle jiných standardů a systémů. Objevila jsi něco, co by se podle Tebe určitě mělo implementovat i v České republice, protože by to zdravotníkům mohlo ulehčit práci?
Já jsme zde nadšená ze 2 věcí. První z nich je naprosto efektivní řešení nedostatku krevních derivátů. Pokud máme pacienta na plánovanou operaci, tak si nejdříve musí sehnat dárce krve nebo plasmy (rodina, přátelé). Jinak operace neproběhne. A za druhé je to tzv. Dignity report. To nám dává možnost nahlásit pacienta, pokud se k nám chová nevhodně nebo pokud nám ublíží fyzicky či na duši. V České republice si k nám pacienti dovolí všechno, protože vědí, že mohou. Tady v Saúdské Arábii mohou pacienta za nevhodné chování i propustit.
- Jaký máš vztah se svými pacienty, zvláště pokud neumí anglicky? Cítíš jejich respekt za tvoji péči?
Drtivá většina mých pacientů nemluví anglicky – pouze arabsky. Nicméně, já věřím tomu, že pokud se člověk chce dorozumět, tak se dorozumí vždycky. Používám všechny dostupné prostředky – ruce, nohy, svou špatnou angličtinu, google překladač a taky mé arabsky mluvící kolegyně. Pacienti si našeho evropského zdravotnictví velmi váží. Několikrát se mi stalo, že si vyžádali přímo mě, abych se o ně starala. Velmi ráda vzpomínám na jednu pacientku, která mi na rozloučenou dala dárek –krásnou, barevnou Tarhu (pokrývka hlavy).
- Pandemie coronaviru udeřila po celém světě. Jak to zvládla Saúdská Arábie, třeba i ve srovnání s Českou republikou?
Ano, Saúdská Arábie bojuje s pandemií také. Oproti České republice s tím rozdílem, že tady jsou nastavené pravidla, která se dodržují a lidé zde nehledají možnosti, jak se z pravidel vykroutit. Například, když chytne policie někoho bez roušky, tak dostane pokutu 1000 rijálů = cca 6ooo Kč. Očkování tady máme povinné – 3 dávkami. Nikdo veřejně neprotestuje.
- Co důležitého ses za tu dobu naučila a dozvěděla sama o sobě?
Když se ohlédnu zpět za minulým rokem, tak se nestačím divit. Vypořádala jsem se s kulturním šokem, osvojila jsem si arabské zdravotnictví, začlenila se do multikulturního týmu a taky se naučila, jak tady trávit volný čas – například jsem si udělala kurz potápění, pracuji na své knize o arabském zdravotnictví, pořádám multikulturní tréninky, pracuji na svém instagramovém profilu na faktu, že sestry NEJSEOU JENOM SESTRY atd. A co jsem se tedy o sobě dozvěděla? Asi to, že jsem hodně adaptabilní. 😀
Tuhle otázku jsem nečekala 😀 A popravdě neznám odpověď, protože se nyní stěhuji do svého vlastního bytu, mimo areál nemocnice a všechny je mám v kufru 😀 Ale je jich hodně a myslím, že ještě nějaký přibydou. Slibuji, že až budu Saúdskou Arábii opouštět, tak dám vědět finální číslo. 😀
Hani, moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do dalších měsíců v Saúdské Arábii.
Chtěli byste pracovat ve stejné nemocnici jako Hanka? Přihlaste se na únorový pohovor: ZDE